sreda, 3. december 2008
5. DELAVNICA NA OSNOVNI ŠOLI NAKLO
Ko smo z igro zaključili, smo ponovili naše dogovore na način pantomime, pri čemer so jih otroci prikazali skozi gib in mimiko obraza. Opazile smo, da jim je šlo vse skupaj zelo dobro od rok in da so bili nad takšnim načinom dela navdušeni, saj so lahko prikazali svoje igralske talente ter bili ves čas vključeni. Njihovi talenti pa so se odražali tudi v naslednji igri, s katero smo prikazali današnjo osrednjo temo, ki je temeljila na tem, da se lahko zabavamo tudi brez alkohola. Otroci so nastopali v vlogi treznih prijateljev, medtem ko smo študentke zopet prikazale napačno pot – poseganje po alkoholnih pijačah na prijateljičini zabavi. Po odigranem prizoru se je zopet razvila izčrpna diskusija, v kateri so otroci sodelovali s svojimi izkušnjami iz življenja, idejami, mišljenjem ter predlogi, kako se lahko trezno zabavamo in se imamo lepo.Po oblikovanju sporočila delavnice in po razdelitvi anket, smo otroke opozorile še na zadnjo, zaključno delavnico, ko bomo naš krog srečanj tudi zaključili in pokazali, kaj vse smo se naučili.
sreda, 26. november 2008
4. DELAVNICA NA OSNOVNI ŠOLI NAKLO
Sledila je predstava, kjer sta študentki odigrali vlogi dveh prijateljic. Otroci so z navdušenjem spremljali igro in tudi potem se je diskusija na to temo dobro začela. Posebno punce so se razživele, ko so pripovedovale o eni punci, ki jih je silila, da so počele kar je ona želela, drugače jih je tudi grizla in tepla.
Otroci so bili negativno usmerjeni tudi do bivše sošolke, ki se maže, saj se jim zdi, da igra odraslo osebo, kar pa še niti slučajno ni oziroma bi se potem vsaj morala obnašati temu primerno.
Sporočilo delavnice smo hitro našli in tudi punce so želele sporočilo zapisati. Sledile so še ankete.
sreda, 19. november 2008
3.DELAVNICA NA OSNOVNI ŠOLI NAKLO
Po uvodnem klepetu smo se spomnili prejšnjih delavnic in tako preverili ter obnovili pridobljeno znanje. In »poglej ga zlomka« otroci so obnovili skoraj vse kar smo jim predavale, kar je za nas bila velika pohvala, saj smo tako ugotovile, da se je splačalo sodelovati in predvsem, da bodo otroci od naših delavnic s seboj odnesli veliko znanja o škodljivosti alkohola.
V nadeljevanju smo se kot ponavadi tudi tokrat igrali. Današnja igra je bila Izdelava gnezda za jajce. Otroci so aktivno sodelovali in obe skupini sta naredili dobro gnezdo, kar je pomenilo, da so jajca ostala cela.
Po igri smo utrdili vsem dobro znane dogovore, tako da smo jih ponovili s pomočjo podajanja žogice.
Nato je sledil otrokom najboljši del današnjih vaj (kar smo izvedeli iz končnih anket +/-) – igra »Mladi na koncertu«. Igrali so ena prostovoljka, dva fanta in štiri punce. Prostovoljka je igrala vinjeno prijateljico, ki je zamujala na koncert, na katerega jo je povabila njena prijateljica, ki je praznovala rojstni dan. Prijatelji so jo nestrpno pričakovali in tako zamujali na koncert. Po predstavi smo se o njej tudi pogovarjali. Debata je bila zanimiva in dinamična. Otroci so sami povedali skoraj vse o posledicah vinjenosti in nas tako zopet prijetno presenetili.
Delavnico smo končali s sporočili delavnice, ki so jih otroci napisali na »plakat sporočil« in domačo nalogo.
Pred odhodom pa so nam tudi tokrat kot ponavadi izročili ankete +/- in pomagali pospraviti razred.
sreda, 12. november 2008
2. DELAVNICA NA OSNOVNI ŠOLI NAKLO
Po uvodnem pozdravu je sledila igra »slon, balerina, toast in Elvis«, ob kateri smo ponovili dogovore, ki smo jih soustvarili na 1. delavnici. Nato je ena od nas prebrala zgodbo in po pozornem poslušanju le-te, smo otrokom zastavile nekaj vprašanj na to temo.
Sledilo je skupinsko povezovanje trditev z lastnostmi, ki so bile napisane na plakatu. Pravilne povezave smo zapisali na tablo in ob vsaki posebej se je razvila tudi diskusija o določeni lastnosti. Otrokom smo med samo diskusijo razdelile tudi vizitke z informacijami o SOS telefonih. Otroci so veliko sodelovali in podelili z nami kar nekaj svojih izkušenj. Kar dobro jim je šlo od rok tudi dvigovanje rok.
Pri ugotavljanju sporočila delavnice, so potrebovali nekaj namigov, ampak s skupnimi močmi nam je uspelo. Za zaključek smo jih povabile, naj do naslednjič malo razmislijo o pesmih, pregovorih in rekih z določeno vsebino. Na koncu smo razdelile še liste, na katere so zapisali kaj jim je bilo všeč in kaj ne.
sreda, 5. november 2008
1. DELAVNICA NA OSNOVNI ŠOLI NAKLO
četrtek, 23. oktober 2008
PROSTOVOLJKE DRUŠTVA
Emina Bosnič
Suzana Gladovič
Tadeja Horvat
Sabina Jager
Ana Jagrič
Polona Jeznik
Karolina Kralj
Sara Krašovec
Anja Logar
Nataša Papler
Barbara Pernuš
Nina Pirc
Katja Vučak
Tadeja Zaplotnik
sreda, 22. oktober 2008
ČLANICE DRUŠTVA
Urša Schwarzmann
Katja Štucin
Maja Kern
Bojana Ljubec
Mojca Velikajne
Irena Filipič
Lucija Zakeršnik
Tea Vukotič
Nežka Pretnar
Branka Kunstelj
Urška Skodlar
četrtek, 10. april 2008
Letošnjo šolsko leto so nam z donacijami že pomagali:
http://www.sou-lj.si/
http://www.jost.si/
- Turistična kmetija Psnak (gostilna, apartmaji in prevozi Psnak) http://www.zveza-ekokmet.si/index.php?option=com_content&task=view&id=96&Itemid=2%27%29;
- Kmetijska trgovina Flis, Studenčice 5, Lesce
- Pekarna Magušar
- Davidov Hram d.o.o. - Pe Robis
http://www.davidovhram.si/
- 3 bm Jesenice,
http://www.3bm.si/
- Mercator,
http://www.mercator.si/trgovina/
- Mega canter (Kranj) http://www.megacenter.si/
sreda, 9. april 2008
zaključna delavnica drugega sklopa na osnovni šoli Matije Čopa
Za začetek smo začeli z igro, katera je vsem najbolj ostala v spominu oz. smo se ob njej najbolj nasmejali. To je bila igra SLON-TOASTER-BALERINA.
Po končani igri smo nadaljevali z odgovori na vprašanja, katera so še nam ostala iz pete delavnice, saj smo se prejšnjič zmenili, da jih danes zaključimo. To so bila 4 vprašanja iz sklopa odvisnosti in dve iz sklopa projekt Moja odločitev. Odgovarjali smo na vprašanja na tak način kot smo ga izbrale že na peti delavnici. Ta del nam je vzel kar nekaj časa, saj smo iz vsakega vprašanja razvili krajšo debato.
Sledila so darilca, in sicer KNJIGA POHVAL. Vsak od učencev je dobil moder papir, ki ga je prepognil na pol, nato pa na prvo stran napisal svoje ime in to knjigico dal naprej svojemu sošolcu, sošolki na desno. Nato je vsak napisal nekaj lepega, dobro lastnost o tej osebi, katero ime je bilo napisano na prvi strani. Na koncu je nazaj dobil vsak svojo knjigico s svojimi dobrimi lastnosti, ki so mu jih napisali ostali sošolci in sošolke. Vmes pa smo študentke pazile, da niso napisali kaj grdega o svojem sošolcu ali sošolki. Na koncu, ko je vsak v roke dobil svojo knjigico, se je razvnel po učilnici velik nemir, saj so bili radovedni kaj jim je kdo napisal in predvsem kdo je napisal katero lastnost.
Potem smo se še zmenili kako in kaj bodo predstavili staršem kaj vse smo letos počeli na delavnicah ter kaj so se naučili. Odločili so se, da bodo staršem zaigrali temo ene delavnice, ostali učenci iz drugega razreda pa bodo morali ugotoviti katera delavnica je to bila in njen naslov.
Za konec današnje delavnice pa smo še učence poprosile, da nam povedo svoje mnenje o letošnjih delavnicah, da naj ocenijo naše delo, da naj povedo pozitivne in negativne stvari delavnic, saj jih bomo samo tako lahko izboljšale. Nato pa so že prišli po nas, da se lahko pridružimo staršem, saj so končali s predavanjem.
torek, 1. april 2008
5. delavnica drugega sklopa na osnovni šoli Matije Čopa
Sledila je igra »konjska dirka«, ob kateri smo se dokončno sprostili, zbudili, ponovili dogovore in se pripravili na današnjo tematiko delavnice. Tokrat smo namreč študentke odgovarjale na vprašanja otrok, ki so jih postavljali na koncu prve in tretje delavnice. Odgovore smo razporedile v štiri različne sklope, ki so zajemali:
1. sklop – zabavna vprašanja
2. sklop – spolnost
3. sklop – odvisnosti
4. sklop - projekt Moja Odločitev
Preden smo jim odgovorile na vsako vprašanje, smo se obrnile tudi nanje in jih povprašale, kako bi oni odgovorili na določeno temo. Tako smo vsak odgovor še skupaj pokomenirali, predebatirali in diskutirali o različnih temah. Ker nas je čas na koncu že zelo preganjal, smo se dogovorili, da bomo na vprašanja, ki so nam še ostala, odgovorili na začetku zadnje, 6. delavnice.
Preden smo se razšli, smo otrokom zopet razdelile liste, na katere so zapisali, kaj jim je bilo tokrat všeč in kaj ne.
Rezultat današnje delavnice se nam je zdel zelo dober in pozitiven, saj so otroci popolnoma prisluhnili odgovorom na njihova vprašanja, aktivno sodelovali v diskusiji in bili ob koncu vidno zelo zadovoljni.
torek, 25. marec 2008
4. delavnica drugega sklopa na Osnovni šoli Matije Čopa
Današnje delavnice so se razlikovale od vseh prejšnjih, saj smo v delavnice vključile posebnega gosta. Ravno zato so se tudi zbrali učenci obeh razredov skupaj v enem razredu. Ko so vsi našli svoj sedež je sledil uvodni pozdrav , kateremu je kot ponavadi sledila igra. Šli smo se vislice, saj smo preko besed, ki smo jih ugibali ugotovili, da je gost današnje delavnice znani slovenski raper Trkaj. Seveda, smo ga v razred sprejeli z glasnim ploskanjem, na obrazih učencev pa se je videlo presenečenje in šok.
Ko so se učenci malo umirili, je dobil besedo Trkaj, ki se je z učenci brez težav ujel in tako z njimi debatiral o pozitivnih načinih sproščanja in o vsem drugem, kar jih je zanimalo. Tako smo se pogovarjali o projektu Z glavo na zabavo, v katerem sodeluje, o njegovi televizijski oddaji, njegovih hobijih, njegovih poznanstvih z drugimi znanimi Slovenci… in seveda o njegovi glasbi. Trkaj je učence še posebej razveselil s tem ko jim je zarepal na besede, ki so jih oni povedali in kasneje tudi, ko jim je zarepal svoj znan komad Dihi z mano.
V zaključku smo jih prosili,da do naslednjič sestavijo kakšno rimo, pri čemer jim je primer predstavila Nežka. Nato jim je Trkaj še razdelil avtograme, me pa smo jim za popotnico ponudile mercatorjev sok.
Med današnjo delavnico je bila z nami tudi novinarka Suzana Kovačič iz revije Kranjčanka.
Tudi v naši vrsti sta dve nadarjeni za stresanje rim, in sicer Nežka ter Mojca.
Dons spoznal smo našga Trkaja,
pokazal nam je kako rima nastaja.
Povedal je zgodbe - dve ali tri,
nam se pa res se nikamor ne mudi.
Marsikaj novega smo se naučili -
namesto alkohola sok bomo pili.
Naredil med nami res je cel žur,
takih želimo si še več ur.
(Nežka)
Z nami danes na delavnico prišel je Trkaj,
odprl šolska vrata na stežaj.
Otroci v hipu "plosk plosk" ritem so ujeli,
ko vid'li njegov simpatičen obraz so b'li veseli!
Da se žurat brez alkohola lohk, je povedu,
pustil usta odprta celemu razredu.
Dela tisto kar ga veseli,
nad našimi hobiji smo se zamislili vsi.
Sprva plaho,
potlej glasno
smo ga spraševali.
Hitro ritem mu z rokami dali
in zraven peli.
Rime je kot z rokava stresal,
ob njegovem rapu bi člowk najraje kar zaplesal.
S pozitivno energijo nalezu nas je danes vse.
Mislim, da si zaslužil velik aplavz je!
(Mojca)
dihi dihi z mano,
rekel Trkaj je med mnozico zbrano.
Nas nasmejal in ogrel,
clo nekej komadov nam je zapel.
Rime mu grejo - to morte priznat,
da zmanjka mu idej - ni se za bat.
Fant je simpaticen od glav do peta,
naj slisi se glas njegov vse do neba:
Dihi z mano,
dihi dihi z mano...
(Nežka)
torek, 18. marec 2008
3. delavnica drugega sklopa na Osnovni šoli Matije Čopa
torek, 11. marec 2008
2. delavnica drugega sklopa na Osnovni šoli Matije Čopa
Sledil je osrednji del, v katerem je bilo veliko pisanja. Otroci so namreč morali na listke pisati odgovore na vprašanja, ki smo jim jih postavile me. Kot je bilo opaziti, niso imeli ravno veliko težav s tem. Nato je sledila še razprava, v kateri je najprej vsak podelil z ostalimi člani enega od odgovorov, ki ga je predhodno napisal. Nato pa smo se vsi skupaj pogovarjali o temah, ki so se navezovale na te odgovore. Po daljši debati smo skupaj sooblikovali sporočilo delavnice in ga napisali na plakat. Na koncu pa smo jim razdelile še liste, na katere se imeli možnost napisati svoja pozitivna in negativna mnenja v zvezi z delavnico. Za zaključke smo se še malo posladkali z dobrotami naših donatorjev.
ponedeljek, 10. marec 2008
OBISK MEGACENTRA S 6. RAZREDI OŠ MATIJA ČOP KRANJ
torek, 4. marec 2008
1. delavnica drugega sklopa na osnovni šoli Matije Čopa
Najprej smo drug drugega lepo pozdravili. Ker se vsi med seboj še nismo poznali, smo se tudi predstavili in izdelali verižice z imeni. Sledilo je oblikovanje skupnih dogovorov o tem, kako bomo v prihodnje sodelovali oziroma kakšna bi skupina morala biti, da bi se v njej vsi dobro počutili. Ko smo te dogovore zapisali na plakat, je sledila igra za sprostitev. V njej so uživali tako otroci kot tudi me študentke in tako smo se skupaj dodobra prebudili ter sprostili.
V osrednjem delu današnjega druženja smo na kreativen in zanimiv način ponovili sporočila iz prve stopnje delavnic, nato pa smo otroke povabile, da skupaj z nami izoblikujejo prihajajočo peto delavnico. To smo storile na način, da smo vsakemu izmed njih razdelile list, na katerega so imeli otroci možnost anonimno zastaviti kakršno koli vprašanje, ne glede na temo in področje. Na vsa zastavljena vprašanja pa bomo tako poskušale odgovoriti na omenjeni peti delavnici.
Na koncu smo se vsi posladkali z Lumpijevimi sokovi in pa Gorenjkino temno čokolado!
torek, 12. februar 2008
zaključno delavnica na osnovni šoli Vrhovci
Preden pa smo se razšli, pa smo še vse povabili k prigrizku, kjer smo s starši, učitelji in učenci na kratko poklepetali.
zaključno srečanje na osnovni šoli Vrhovci
Zbrale smo se že ob 16h, da smo pripravile učilnico. Odmaknile smo mize, razporedili stole in okoli po mizah smo naložile pijačo, čokolade in piškote, ki so jih dobili od donatorjev.
Ko so starši zbrali, je najprej razredničarka pozdravila starše in jim nekaj povedala v zvezi z organizacijo šole. Potem smo bili na vrsti mi.
Na začetku je Urša na kratko predstavila projekt, nato je Natalija nekaj povedala o donacijah in o objavljenih člankih v medijih, zaključila je Branka, ko je starše prosila naj izpolnijo ankete in predstavila mag. Ksenijo Ramovš.
Mag. Ksenija Ramovš je naprej predstavila sebe. Povedala je kje dela, s čim se ukvarja in da je tudi ona mati. Povabila je starše k diskusiji Ozračje je bilo prijetno, tako da so se straši že na začetku vključili v razpravo. Najprej je beseda tekla o pohvalah. Kdaj starši svoje otroke pohvalijo in kdaj jih še morda dodatno nagradijo in kako.
Diskusija se je naprej razvijala še o vrednotah, mejah,… Beseda je tudi tekla o tem, da v istem stavku ni dobro uporabiti pohvala in grajo. Za to ponavadi uporabljamo besedi ampak, toda. S takim ravnanjem uničimo vse kar smo povedali prej v pohvali.
Diskusija je bila pestra, umirjena vendar nabita z energijo ter obenem sproščena. Vsi starši so prišli do besede.
Ko smo zaključili, so bili na vrsti otroci, ki so predstavili staršem delo na delavnicah na zelo izviren način. Videli smo, da so zelo spretni v igranju različnih vlog. Razdeljeni so bili v dve skupine in ena skupina je morala uganiti, kaj druga skuša prikazati.
Zaključili smo z mnenji o našem projektu s strani razredničark ter nadaljevali z neformalnim druženjem.
ponedeljek, 11. februar 2008
zaključna delavnica na osnovni šoli Matije Čopa
Tako dobre volje in razpoloženi smo nato odšli v skupni prostor, kjer so nas že čakali starši, razredničarke, socialna pedagoginja in naše punce, ki so staršem pred predavanjem predstavile naš projekt. Skupaj s 6.A smo se posedli v sredino kroga in pričeli z našimi predstavitvami. Sama sem staršem povedala še nekaj besed o pravilih, ki smo jih izoblikovali na delavnicah, nato pa prepustila prostor našim igralcem (otrokom). Ko je vsaka skupinica posebej odigrala eno pravilo, so morali otroci iz drugega razreda uganiti, za katero pravilo je šlo. Ko so vse uganili, je sledila še njihova predstavitev, ki so jo izvedli v obliki kviza. Naš razred (6.B) je namreč moral iz različnih vprašanj in trditev razbrati, na katero sporočilo delavnic se le-te nanašajo. Tako smo skozi prijetne predstavitve počasi prišli do konca našega skupnega druženja. Preden pa smo povsem zaključili, smo za mnenje o naših delavnicah in projektu povprašali še razredničarke otrok, s katerimi smo sodelovali. Obe sta se odzvali zelo pozitivno na naš projekt, ga resnično pohvalili, nas spodbudili k nadaljevanju in nam izrazili veliko navdušenje nad delom, ki ga opravljamo v okviru projekta Moja odločitev.
Preden smo se razšli, pa smo vse sodelujoče povabili še v sosednji prostor, kjer smo se skupaj posladkali s pripravljenimi dobrotami.
Zaključno srečanje na osnovni šoli Matije Čopa
Zbrale smo se že ob 16h, da smo pripravile jedilnico, kjer je kasneje potekalo neformalno srečanje. Piškote, čokolade, pijačo, ki smo jo dobile od donatorjev smo razporedile po mizah.
Pripravile smo tudi sosednji prostor, da smo razporedile stole v krog.
Na začetku je Urša na kratko predstavila projekt, nato je Natalija nekaj povedala o donacijah in o objavljenih člankih v medijih, zaključila je Branka, ko je starše prosila naj izpolnijo ankete in predstavila mag. Ksenijo Ramovš.
Mag. Ksenija Ramovš je naprej predstavila sebe. Povedala je kje dela, s čim se ukvarja in da je tudi ona mati. Povabila je starše k diskusiji, a na začetku so bili bolj sramežljivi. Tako je nekaj časa bolj navajala podatke o raziskavah, ki so bile narejene na področju alkohola, zasvojenosti in mladih.
Počasi se je razvila diskusija, ki je bila zelo pestra. Nekateri starši niso več zdržali in so se začeli pogovarjati s svojim sosedom, saj so jim podatki in nekatero povedano sprožili razmišljanje, mnenje, ki so ga hoteli nemudoma nekomu povedati. Nekateri so bili bolj pogumni in so svoje mišljenje predstavili tudi na glas.
Diskusija je potekala tudi na to temo, kdaj naj otrok poizkusi alkoholno pijačo, kdaj je pravi čas. Razmišljanja so bila različna, eni so bili mnenja, da je treba počakati do polnoletnosti, drugi, da je morda že čas, …
Na čase se je kar iskrilo od vseh razmišljanj in reakcij, ki jih ima pogovor na temo alkohol in mladi. Zdi se mi, da je bila diskusija dobra in da so starši tudi nekaj odnesli od vsega skupaj.
Ko smo zaključili, so prišli otroci in na izviren način predstavili delo na delavnicah, tako da je ena skupina igrala, druga pa je morala ugotoviti za kaj gre. Staršem je bilo všeč.
Ko so zaključili, smo povabili še razredničarki in socialno pedagoginjo, da povejo svoje mnenje, razmišljanje ob našem projektu. Povedale so, da so se tudi one naučile nekaj novih stvari in da se jim zdi projekt izredno zanimiv za otroke ter uspešen.
Ob koncu je Natalija povabila vse skupaj na neformalno druženje v sosednji prostor.
torek, 5. februar 2008
5. delavnica na osnovni šoli Matije Čopa
Osrednji del je tokrat zajemal igrani prizor, ki je predstavljal zabavo pri dekletu, kjer je bil prisoten tudi alkohol. Otroci so se seznanili z ravnanjem v različnih neprijetnih situacijah in razvili zanimivo debato, ki je zajemala različna mnenja in izkušnje.
Skozi današnjo delavnico smo otrokom skušali sporočiti, da obstajajo tudi drugi, zdravi načini za dobro voljo in jih pripeljati do zaključka, da se lahko zabavamo tudi brez alkohola.
torek, 29. januar 2008
4. delavnica na osnovni šoli Matije Čopa
sreda, 23. januar 2008
3. delavnica na osnovni šoli Vrhovci
Osrednji del delavnice je predstavljala igra, ki smo jo odigrale študentke. Predstavile smo jim zgodbo o Maticu, ki je prvič sam doma in pripravi zabavo za prijatelje, na kateri se nekaj zalomi.
Temu je sledila diskusija v katero smo jih z prej pripravljenimi vprašanji postopoma vključili in smo jo nato aktivno razvijali. Ob tem so učenci povedali tudi svoje ideje, predloge, razmišljanje in tudi kakšno osebno izkušnjo.
Po zaključeni diskusiji je seveda sledilo oblikovanje sporočila delavnice, pri čemer niso imeli težav, saj so hitro oblikovali sporočilo, da se lahko zabavamo tudi brez alkohola.
Zaključili pa smo z povabilom na zaključno delavnico, ki bo potekala v malo drugačni izvedbi, kot so delavnice do sedaj. Za popotnico pa smo jim razdelile še nekaj dobrot od dontorjev, da so se malo posladkali.
torek, 22. januar 2008
3. delavnica na osnovni šoli Matije Čopa
Sledila je socialna igra »gnezdo za jajca«, v kateri so se, ko smo jim povedali, da morati biti dve skupini, razdelili na fante in punce. Pri sami igri je prišla precej do izraza njihova tekmovalnost, glede na posamezno skupino, pa smo opazile, da so bili fantje usmerjeni v praktičnost »gnezda za jajca«, medtem ko so bila dekleta bolj pozorna na njegov estetski videz.
Po igri smo ponovila pravila. To smo danes naredila tako, da so si učenci med seboj podajali žogico in vsak, ki jo je dobil je moral povedati eno izmed pravil. Za učence je bila to zanimiva sprememba in so si aktivno podajali žogico, pri čemer pa so tudi pazili, da pridejo vsi na vrsto.
V osrednjem delu delavnice je bila igra v kateri smo predstavili druščino prijateljev, ki se sooči z pijano prijateljico. V igro smo povabile tudi štiri učence, ki so igrali druščino med tem, ko je študentka igrala vinjeno prijateljico. Nato pa smo vsi skupaj diskutirali o predstavljeni situaciji, kako bi se oni počutili v takšni situaciji, kako bi ragirali… Ker so igro z zanimanjem spremljali so nato tudi aktivno sodelovali v diskusiji, pri čemer so se strinjali, da vinjena prijateljica ni naredila prav in da bi ji težko oprostili. Igralci pa so glede svojega počutja povedali, da so se počutili neprijetno in da verjetno prijateljice ne bi tako dolgo čakali. Učenci so prav tako prepoznali in našteli posledice, ki jih je imela vinjena prijateljica naslednje jutro. Pri tem kaj pa bi še se ji lahko zgodilo, so z malo naše pomoči tudi ugotovili.
Proti koncu delavnice, smo učencem dale navodila za pripravo gradiva za naslednjo delavnico. Delavnico smo zaključile z oblikovanjem sporočila delavnice.
sreda, 16. januar 2008
2. delavnica na Osnovni šoli Vrhovci
Sledila je igra, ki smo jo odigrale študentke in otroci prostovoljci. Igra govori o mladih, ki gredo za prijateljičin rojstni dan na koncert njihove priljubljene glasbene skupine (RBDJ). Urša je igrala prijateljico Niko, ena od učenk pa prijateljico Matejo, ostali trije prostovoljci so bili njuni prijatelji. Igralci odlično uprizorijo dogajanje pred koncertno dvorano. Po odigrani igri smo se zopet vsi skupaj usedli v krog in začeli z diskusijo. Pogovarjali smo se o tem, kako se je počutila »Mateja«, ko je zagledala svojo prijateljico pijano ter kako bi se oni sami odzvali na tako situacijo. V diskusijo se je vključila večina otrok in po večini so bili enakega mnenja, da bi prijateljici zelo težko oprostili to, da bi prišla na njihov rojstni dan pijana in bi zaradi nje zamudili koncert. Učenka, ki je igrala Matejo je povedala, da se je ob pijani prijateljici počutila zelo nelagodno in ji je bilo neprijetno. Skupaj smo prišli tudi do ugotovitev, kaj vse bi se lahko zgodilo Niki, glede na to, da je bila kar precej vinjena. Urša pa nam je odlično odigrala tudi jutro po prekrokani noči in zelo nazorno prikazala, kako zanič in poln slabega občutka se zbudiš naslednji dan. Po diskusiji smo oblikovali sporočilo delavnice: »Alkoholizem je zasvojenost!«.
Naredili smo pet minut odmora in nato nadaljevali s 4. delavnico. Da smo se malo razmigali, smo se igrali igrico »zrcaljenje«. Naredili smo dva kroga-notranji in zunanji. Tisti, ki smo bili najprej v notranjem krogu, smo se obrnili ven, proti enemu od tistih, ki so bili v zunanjem krogu. Začeli smo tako, da je tisti, ki je bil v notranjem krogu, začel kazati različne gibe, tisti, ki je bil v zunanjem krogu, pa jih je ponavljal. Potem smo vlogi obrnili. Po igrici smo pregledali domače naloge. Večinoma so vsi naredili kocko in jo imel s seboj. Vsak je iz svoje kocke prebral eno od svojih lastnosti. Sodelovali so tudi tisti, ki niso imeli kocke. Sledila je igra z žogico. Tisti, ki ima žogico v rokah, pove o drugemu eno dobro lastno in mu poda žogico.
Zopet sledi malce igranja, kar je otrokom zelo všeč. To igro odigrata Urša in Katja. Igra govori o načinih za pritegnitev pozornosti. Po igri zopet sledi diskusija. Otroke sprašujemo katero bi raje imeli za prijateljico in vsi v en glas odgovorijo, da raje Katjo, saj je bolj prijazna. Med diskusijo smo študentke govorile tudi o svojih lastnih izkušnjah, kar otroci tudi zelo radi poslušajo. Kdo od njih pove tudi lastno izkušnjo. Po daljši diskusiji smo skupaj oblikovali sporočilo delavnice, ki se je tokrat glasilo: »Bodi to kar si!«
Za domačo nalogo do naslednjič pa so morali narisati nekaj, kar radi počnejo.
torek, 15. januar 2008
2. delavnica na osnovni šoli Matija Čop
sreda, 9. januar 2008
1. delavnica na osnovni šoli Vrhovci
Kljub temu, da so bili danes otroci bolj utrujeni, razposajeni in nekateri tudi manj skoncentrirani, smo delavnice uspešno pripeljale do konca.
torek, 8. januar 2008
1. delavnica v letu 2008
Naša skupina se je tokrat prvič srečala z vodenjem delavnic Moja odločitev. Zaradi slabih razmer na cesti in posledičnega zamujanja, smo delavnico začele nekaj minut kasneje. Otroci so nas že čakali posedeni v klopeh, tako da smo z delavnico lahko takoj začele. Po uvodnem delu, ki je potekal brez zapletov, smo takoj začeli z delom, kjer smo skupaj z otroci sestavili pravila in jih napisali na plakat. Nato smo se posedli v krog. Sledila je igrica za ogrevanje Sadna kupa, ki nas je vse še dodatno sprostila. Takoj je bilo namreč videti, da je otrokom zelo všeč. Ko smo se posedli nazaj na stole je sledil osrednji del delavnice, kjer smo se pogovarjali o povezavi igrice z alkoholom. Zanimivo je bilo videti, da otroci nimajo nobene treme, da jim ni nič nerodno. Z nami so namreč že zelo hitro delili svoje znanje in izkušnje v zvezi z alkoholom. Že po nekaj sekundah je bilo videti, da otroci že kar veliko vedo o alkoholu; celo več kot smo pričakovale. Ena od učenk je tudi hitro omenila alkoholizem pri svoji teti in na tem mestu smo zopet poudarile, kako pomembno je pravilo zaupnosti. Tudi pravilo »med govorjenjem se ne prekinjamo« smo nekajkrat ponovile, saj so si učenci skakali v besedo. Hkrati pa je to tudi pokazatelj, da že veliko vedo in bi to radi delili z nami. Tudi pri sporočilu delavnice ni bilo težav; zelo hitro so prišli na dan z zelo konkretnimi sporočili, tako da nam praktično ni bilo potrebno kaj dosti posredovati, jih usmerjati v razmišljanju. Ko smo jim na koncu delavnice omenili, da naj doma malo premislijo o vzrokih alkoholizma do naslednjič, je bilo zanimivo še to, da so jih oni začeli že kar takoj govoriti. Ker nam čas ni dopuščal, da bi že tokrat malo raziskali to temo, smo jim povedali, da naj si vse svoje predloge zapomnijo do naslednjič in da bomo takrat nadaljevali s to temo.
petek, 4. januar 2008
študentke in študenti pri projektu
1. Natalija Pristavec
2. Urša Schwarzmann
3. Mojca Velikajne
4. Katja Štucin
5. Polona Pegam
6. Maja Kern
7. Nežka Pretnar
8. Irena Filipič
9. Bojana Ljubec
10. Branka Kunstelj
11. Tea Vukotič
12. Marjana Požun
13. Lucija Zakeršnik
Šolsko leto 2006/2007:
01. Gregor Podkrajšek
02. Tadej Štaher
03. Maja Kukovec
04. Blaž Švab
05. Špela Sitar
06. Natalija Pristavec
07. Bojana Ljubec
08. Tamara Adam
09. Irena Filipič
10. Kristina Podlesnik
11. Denis Leš
12. Iztok Mrak
13. Suzana Fridl
14. Polonca Leskovar
15. Janja Požun
Kaj se dogaja s projektom?
S projektom »moja odločitev« uspešno nadaljujemo tudi v letošnjem šolskem letu 2007/2008. Pri projektu nas uspešno sodeluje 13 študentk 4.letnika (na sliki-manjkajo: Irena, Branka in Nežka). Še vedno sodelujemo z osnovno šolo Matija Čopa v Kranju, kjer bomo letos delali z dvema generacijama in sicer z lanskoletno, za katero smo sestavili nove zanimive delavnice, delali pa bomo tudi z novo generacijo in sicer z delavnicami, ki smo jih izvajali že lansko leto. K sodelovanju pa nas je letos povabila tudi osnovna šola Vrhovci v Ljubljani, na kateri bomo delali z eno generacijo in z lanskoletnimi delavnicami. Z delavnicami bomo pričeli v začetku leta 2008 in sicer takoj januarja z novo generacijo na osnovni šoli Matija Čopa in z otroci iz osnovne šole Vrhovci. Z lanskoletno generacijo iz osnovne šole Matija čopa pa bomo začeli z delavnicami marca. Nov sklop delavnic, ki smo jih sestavili za lanskoletno generacijo prav tako obsega 6 delavnic in sicer :
1.) PREDSTAVITVENA DELAVNICA
2.) SPREJEMANJE SAMEGA SEBE
3.) SPREJEMANJE SAMEGA SEBE IN DRUGIH
4.) ALKOHOL IN SLAVNI
5.) ODGOVORI NA VPRAŠANJA
6.) PROSLAVLJANJE - zaključna delavnica